Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Senyszyn ukarana. Tak była poseł Lewicy ma przeprosić rodziny Żołnierzy Wyklętych

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał pisemne uzasadnienie wyroku ws. Joanny Senyszyn. Była posłanka Lewicy została pozwana przez rodziny Żołnierzy Wyklętych. Powodem były obraźliwe wpisy Senyszyn, jakie zamieszczała na platformie X. Sąd nakazał przeprosiny polityk wobec bliskich bohaterów. Dokładną treść przeprosin zamieścił w uzasadnieniu.

Joanna Senyszyn, była posłanka na Sejm
Joanna Senyszyn, była posłanka na Sejm
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Wyzwiska Senyszyn na 1 marca

Była posłanka Lewicy i PPS ma zapłacić na rzecz Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych 10 tys. zł, zamieścić oświadczenie oraz wykasować treści z wpisów w mediach społecznościowych, obrażające pamięć żołnierzy.  Chodzi o kilkanaście wpisów opublikowanych na platformie X (wówczas Twitter) w latach 2014-2019, w których lewicowa polityk wyzywa Niezłomnych m.in. od „bandytów”, którzy „mordowali Polaków” i „kolaborowali z Niemcami” czy „katrupili bezbronne kobiety i dzieci”. Nazwała też bohaterów „bandami wyrzutków społecznych, nierobów i frustratów czekających na III WŚ”. 

Była posłanka robiła to bezkarnie latami, szczególnie uaktywniając się w okolicach 1 marca, tj. w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych.

Prawa do godności narodowej

W styczniu 2024 r.  Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych wniosło przeciwko Joannie Senyszyn pozew o naruszenie dóbr osobistych, tj. prawa do dumy i tożsamości narodowej, prawa do kultywowania pamięci o swoich przodkach, do niezakłamanej historii, do godności osobistej oraz kultu zmarłych żołnierzy wyklętych.

Członkowie stowarzyszenia zaznaczyli, że publikacje obraźliwych wpisów przez pozwaną spowodowały negatywne wypowiedzi innych. Część z powodów przypomniała sobie wówczas analogiczne zwroty kierowane w ich kierunku w formie wyzwisk usłyszanych jeszcze w dzieciństwie.

Sąd zdecydował

Gdański sąd uznał, że tożsamość i godność narodowa należą do katalogu chronionych dóbr osobistych. Zaznaczył, że wolność słowa, na którą powoływała się Senyszyn, wiąże się nierozerwalnie z odpowiedzialnością za słowo.

Ostatecznie sąd pierwszej instancji nakazał Joannie Senyszyn opublikować przeprosiny.

„Ja, Joanna Senyszyn, na mocy prawomocnego wyroku sądowego przepraszam członków Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych w Warszawie (…) za obraźliwe wpisy na portalu internetowym (…) na temat Żołnierzy Wyklętych tj. określające ich jako morderców, bandytów, gwałcicieli, grabieżców, kolaborantów z okupantem hitlerowskim oraz jako osoby, które torturowały i zastraszały Polaków. Prezentowane wpisy były nieścisłe i w sposób nieuprawniony uogólnione. Wyrażam ubolewanie z powodu naruszenia dóbr osobistych wyżej wymienionych osób w postaci ich prawa do pamięci o osobach zmarłych i prawa do dumy z dokonań ich przodków tj. Żołnierzy Wyklętych”

– czytamy m.in. w oświadczeniu.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Żołnierze Wyklęci #Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych

dz